Ogólny przebieg leczenia

Pierwszy etap leczenia endodontycznego często polega na uwolnieniu pacjenta od bólu. Następnie przeprowadza się zasadnicze leczenie. Jego przebieg zależy od stanu miazgi zęba, jego budowy, stanu przyzębia i kondycji organizmu pacjenta.

Lekarz przeprowadza wywiad lekarski (rozmowę pacjentem), a następnie szereg innych niezbędnych do postawienia właściwej diagnozy badań:

  • badanie wzrokiem (kolor zęba, wygląd dziąsła, obecność ubytków wypełnień),
  • badanie dotykiem (bolesność w ubytkach, wrażliwość na opukiwanie),
  • badanie pobudliwości miazgi (niska temperatura, dotyk),
  • ocena zdjęć rentgenowskich (aktualnych oraz starych np. z poprzedniego leczenia).

Mechaniczne i chemiczne opracowanie kanałów korzeniowych jest jednym z najważniejszych etapów leczenia endodontycznego. Wykonuje się je po to, by usunąć chorą tkankę miazgi oraz przygotować kanały do wypełnienia.

W trakcie leczenia kanałów korzeniowych dentysta wykorzystuje szereg specjalistycznych precyzyjnych narzędzi w formie małych pilniczków o różnych kształtach.

Podczas opracowywania kanałów korzeniowych stosuje się także środki chemiczne takie jak podchloryn sodu, alkohol izopropylowy czy EDTA, którymi przepłukuje się kanały korzeniowe, by należycie je oczyścić.

Po zakończonym leczeniu ząb zostaje odbudowany w sposób odpowiedni do stopnia zniszczenia korony - od prostego wypełnienia do kilkuelementowych konstrukcji (wkłady, korony).