Ortodoncja

Ortodoncja jest dziedziną, która specjalizuje się w diagnozie, zapobieganiu oraz leczeniu wad i nieprawidłowości zgryzu. Podczas leczenia specjalista prowadzi proces tak, by w jego efekcie uzyskać możliwe w danym przypadku zbliżenie do prawidłowego zgryzu. Cuda się nie zdarzają i nie każdy pacjent może mieć uśmiech rodem z Hollywood, jednak możliwości współczesnej ortodoncji są naprawdę imponujące. Pacjentami gabinetów ortodontycznych są głownie młodzi ludzie. Coraz częściej jednak leczeniu poddają się również osoby dorosłe.

Aparaty są różne: ruchome, które zakłada się na dzień lub na noc oraz aparaty stałe, które mocuje się do zębów na cały okres leczenia.

Leczenie ortodontyczne rozpoczyna się zwykle u dzieci, które ukończyły 5 rok życia. Dzieci 6-7 letnie, które mają jeszcze częściowo mleczne uzębienie i proces ich wymiany na zęby stałe trwa, poddaje się leczeniu aparatami ruchomymi. Rozpoczęte w tym czasie postępowanie daje często bardzo dobre rezultaty. Jeżeli jednak nie uda się wyprostować wszystkich nieprawidłowości w tym czasie, to gdy pacjent ma już uzębienie stałe w wieku około 12-13 lat, stosuje się aparaty ortodontyczne stałe. Mogą to być aparaty ortodontyczne z zamkami metalowymi, porcelanowymi lub wykonanymi z tworzyw sztucznych, lub też ukryte z tyłu zębów - aparaty językowe. Zwykle okres leczenia aparatami stałymi trwa 1,5 – 2 lat. Często wymaga usunięcia jednego lub więcej zębów tak, by w efekcie uzyskać optymalne warunki zgryzowe u danego pacjenta.

Leczenie zaczyna się od skrupulatnego wywiadu i badania lekarskiego. Ortodonta bada dokładnie warunki zgryzowe pacjenta. Wykonuje się również fotografię profilu twarzy pacjenta, który w wyniku leczenia często widocznie się zmienia. Konieczne są wyciski gipsowe, które służą do zbudowania gipsowych modeli koniecznych do pomiarów, analiz i zaplanowania leczenia. Lekarz zleca też wykonanie zdjęć rentgenowskich: pantomograficznego i cefalometrycznego bocznego. Dzięki zdjęciom jest w stanie zobaczyć korzenie i zawiązki zębów.

W kolejnym etapie lekarz przedstawia pacjentowi prawdopodobny przebieg i etapy leczenia. Następnie można przeprowadzić montaż aparatu i rozpocząć cały proces leczenia.

W wyniku leczenia aparatami stałymi osiąga się zwykle bardzo znaczące i widoczne gołym okiem rezultaty.

Drugą kwestią, z której zwykle nie zdajemy sobie sprawy jest uzyskanie prawidłowej budowy zgryzu. Dzięki temu w przyszłości pacjent może uniknąć wielu kłopotów zdrowotnych. Bez leczenia problemy ortodontyczne mogą prowadzić do próchnicy zębów, chorób dziąseł, niszczenia kości, na skutek nieprawidłowego gryzienia do kłopotów trawiennych. Nieprawidłowy zgryz może powodować kłopoty z odpowiednią fonacją, utratę lub uszkodzenie zębów i inne poważne choroby dentystyczne.

Niepokojących symptomów może być wiele. Odpowiednio wczesne konsultacje u ortodonty umożliwiają zdiagnozowanie wady na tyle wcześnie, że proces leczenia jest krótszy, mniej uciążliwy i tańszy. Niepokojące dla rodzica powinny być następujące zjawiska:

  • wczesna lub późna utrata zębów przez dziecko,
  • problemy z żuciem i gryzieniem,
  • oddychanie przez usta,
  • ssanie kciuka,
  • ssanie palca,
  • niewłaściwe umiejscowienie lub zablokowanie zęba,
  • szczęki, które ulegają przesunięciom podczas mówienia lub jedzenia lub wydają dźwięki,
  • przygryzanie policzków lub ściany górnej ust,
  • zęby które nieprawidłowo na siebie nachodzą lub wcale się nie schodzą,
  • szczęki lub zęby, które wyglądają nieproporcjonalnie w stosunku do budowy twarzy dziecka.