Chirurgia endodontyczna

W niektórych przypadkach, by móc uratować ząb pacjenta, lekarz decyduje się na rozwiązanie chirurgiczne - resekcję lub hemisekcję. Jeżeli pacjent zostanie właściwie zdiagnozowany, to takie rozwiązanie bardzo często kończy się sukcesem.

Resekcja wierzchołka korzenia

Zdarza się, że specyficzna budowa anatomiczna uniemożliwia szczelne wypełnienie i właściwe opracowanie kanałów w leczeniu endodontycznym, czego efektem jest przewlekły stan zapalny kości. Wtedy wykorzystuje się zabieg polegający na resekcji, czyli odcięciu wierzchołka korzenia wraz z chorymi tkankami.

Do resekcji wierzchołka korzenia kwalifikują się również zęby leczone endodontycznie, w których narzędzie lekarskie utkwiło głęboko w kanale lub uległo złamaniu.

Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu. Lekarz po wykonaniu nacięcia przedostaje się do wierzchołka korzenia, który zostaje odcięty. Znajdująca się dookoła ziarnina i inne wymagające usunięci elementy są łyżeczkowane, a rana zaszyta.

Hemisekcja

To postępowanie dotyczące zębów o 2 lub 3 korzeniach. Polega na usunięciu chorego korzenia pozostawieniu zdrowej i przeleczonej części zęba i jej odbudowie.